Svetovni dan zdravja

Sedmi april   je dan, ko vsako leto razmišljamo o svojem zdravju.

Okolje, v katerem ljudje živimo, močno vpliva na naš življenjski slog. Letošnja tema Svetovne zdravstvene organizacije je Naš planet, naše zdravje. Zdravje posameznikov se pogosto razlikuje glede na to, kje živimo, kakšen pogled imamo na prehrano in na gibanje, koliko spimo, kakšno je naše duševno zdravje. Pomembno je tudi, da zaupamo ukrepom, ki usmerjajo ravnanja ljudi ob svetovnih zdravstvenih zapletih.
V času pandemije, onesnaževanja planeta in mnogih bolezni, kot so kot so rak, astma, bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen ter druge, Svetovna zdravstvena organizacija posveča posebno pozornost nujnim ukrepom, ki so potrebni za ohranjanje zdravja ljudi in planeta. Pomembno je dobro zdravje in počutje vseh prebivalcev, v primeru bolezni pa kvalitetna zdravstvena oskrba.
Kaj je zdravstvena pismenost? Razumevanje in sprejemanje osnovnih korakov, ki vodijo do zdravja. Svoje zdravje lahko varujemo in krepimo z zdravim načinom življenja in ga spremljamo s preventivnimi zdravstvenimi aktivnostmi ter preventivnimi pregledi.

Ali ste vedeli?
-Svetovni dan zdravja praznujemo na dan ustanovitve Svetovne zdravstvene organizacije.
– V okviru svetovne zdravstvene organizacije se obeležujejo tudi svetovni dan brez tobaka, svetovni dan hepatitisa, AIDS-a, malarije, svetovni dan čistih rok …
– Polovica svetovnega prebivalstva nima osnovne zdravstvene oskrbe.
– Več ljudi na svetu ima mobilni telefon kot lastno stranišče.
– Vsako leto umre skoraj 7 milijonov otrok.
– Zaradi podhranjenosti umre več otrok kot zaradi malarije, AIDS-a in tuberkoloze skupaj.
– Verjetno nikoli ne bo na svetu tistega dne, ko bi vsi ljudje dihali čisti zrak, jedli zdravo hrano in imeli dostop do čiste vode.
– Grški rek ‘Zdrav duh v zdravem telesu.’ združuje skrb zase in prizadevanje za dobre medsebojne odnose s skrbjo za aktivno in razgibano življenje.

V avli si oglejte razstavo na temo zdravja, ki so jo pripravili učenci in učenke iz različnih razredov. Hvala sodelujočim učencem za dobre zamisli, pripravo plakatov, risbe, izdelke. Pri pouku gospodinjstva pa si bomo pripravili zdrav obrok naravnost iz narave.

Storite kaj za svoje zdravje.

Tatjana Zgubič, Polona Kobale in Marina Koražija