Prstomet, šolsko, posamezno

Na naši šoli smo 12. 12. 2023, prvič izvedli šolsko tekmovanje v prstometu posamezno. Vsi poznajo balinčkanje, prstomet pa je strokovno ime za ta šport, katerega gojijo tudi v Sloveniji in svetu ter prirejajo državna tekmovanja in mednarodne turnirje. Našega tekmovanja so se lahko udeležili učenci in učenke od 5. do 9. razreda. Prijavilo se je 25 dečkov in 16 deklic. Kot se za ta pravo tekmovanje spodobi, smo najboljšim podelili tudi medalje. Nivo tekmovanja je bil zelo visok, borbe pa napete.

Prstomèt je igra z gumijastimi ploščki, podobna balinanju. Cilj igre je vreči čim več ploščkov čim bliže balinčkuIgra lahko poteka praktično na kakršnikoli podlagi in načeloma ni prostorsko omejena. Igrišče je predpisano le za prstometna tekmovanja. Igro praviloma medsebojno odigrata dva igralca ali dva para igralcev, do dosežene 13. točke. Igra se z 8 ploščki in manjšim balinčkom. Vsak igralec igra s po 4 ploščki, v dvojicah vsak z dvema, iste barve. Pravico do prvega meta, oz. do meta balinčka, igralca določita z žrebom. Pravico do naslednjega meta balinčka, dobi igralec, ki je osvojil vsaj eno točko, po tem, ko sta oba vrgla vse ploščke. Vsak igralec vrže po en plošček naenkrat in meče dokler ni njegov plošček najbližje balinčku, nato vrže nasprotnik po istem pravilu. Kadar enemu od igralcev zmanjka ploščkov, drugi vrže še ostale, razen v slučaju, da je že dosegel 13 točk. Po eno točko za vsak plošček osvoji igralec, ki je z enim ali več ploščkov bližje balinčku od najbližjega nasprotnikovega ploščka. (Iz Wikipedije, proste enciklopedije)

Rezultati posamezno dečki

Rezultati posamezno deklice