Priporočila za uporabo mask v času širjenja okužbe s SARS-CoV-2

• Objavljeno 20. 9. 2020

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pripravil priporočila za uporabo zaščitnih mask.

V to priporočilo je vključeno tudi priporočilo NIJZ glede uporabe mask za učence v skupnih prostorih v osnovnih šolah, k čimer nas zavezuje dokument Vzgoja in izobraževanje v Republiki Sloveniji v razmerah, povezanih s COVID-19 (vir 1).

Priporočila za teden

od ponedeljka, 21. 9. 2020, do nedelje, 27. 9. 2020

OTROCI

ODRASLI

• priporočamo uporabo mask skladno s splošnimi priporočili, ki so dostopna na https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/priporocila_maske.pdf

ŠOLSTVO
  • Osnovna šola.

Učenci v učilnicah ne uporabljajo mask.

skupnih prostorih uporabo mask priporočamo.

• Srednja šola.

Dijaki v učilnicah ne uporabljajo mask, razen izjem.

V skupnih prostorih uporabo mask priporočamo.

* Navedeno tedensko priporočilo velja, ker je povprečno dnevno število potrjenih primerov lokalnega prenosa v zadnjih sedmih (7) dneh v državi znašalo > 20.

Pri uporabi mask je treba upoštevati pravilno namestitev in odstranitev maske ter upoštevati načelo nedotikanja maske med nošenjem. Pravilen prikaz uporabe je prikazan na  https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/maske2_lektorirano.pdf

Priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za uporabo mask v času širjenja okužbe s SARS-CoV-2 so pripravljena za posamezne starostne skupine in upoštevajo aktualno epidemiološko situacijo v državi. NIJZ vsak petek objavi posodobljena priporočila glede uporabe mask, ki bodo veljala v prihajajočem tednu od ponedeljka do nedelje.

Priporočila za uporabo mask v času širjenja okužbe s SARS-CoV-2, ki so izhodišče za tedensko posodabljanje priporočil, so dostopna na naslednji povezavi

1 Kustec S, Logaj V, Krek M, Flogie A, Truden Dobrin P, Ivanuš Grmek M. Vzgoja in izobraževanje v Republiki Sloveniji v razmerah, povezanih s covid-19. Ljubljana, 2020. Dostopno na naslednji povezavi.