Zbiranje odpadnega jedilnega olja

Ste vedeli, da odpadno jedilno olje uvrščamo med nevarne odpadke? Člani šolskega Erasmus+ tima ter učenci 7. a so se o tem podučili na delavnici, ki sta jo pripravila predstavnika Komunale Slovenska Bistrica. Najprej smo spoznali pomen zbiranja, možne posledice in predvsem, kako lahko sami spremenimo odpadno olje v koristen izdelek, npr. v sveče.

Z odpadnim jedilnim oljem moramo ravnati skrbno, saj je zelo škodljivo za okolje. Ne smemo ga zlivati v kuhinjske odtoke ali straniščno školjko, ker se maščoba nalaga na cevi, na čistilni napravi pa maščoba vpliva na mikroorganizme. Lahko se onesnažita površinska voda in podtalnica.

Odpadnega jedilnega olja ne smemo:

• mešati z drugimi odpadki
  • zlivati v odtoke ali v straniščno školjko
  • zlivati v naravo
  • kuriti v pečeh
  • odlagati med biorazgradljive odpadke ali na kompost
  • odlagati v zabojnik za mešane komunalne odpadke.

Ker je vsako gospodinjstvo prejelo zeleno posodico z zbiranje takšnega olja, ga lahko oddamo v zbiralnike, ki jih je podjetje Komunala Slovenska Bistrica v našem kraju namestilo na štirih točkah:

• Zbirni center za odpadke Zgornje Poljčane
  • Prvomajski trg.
  • Ulica Prekomorske brigade
  • Bistriška cesta 4

Na šoli načrtujemo izvedbo podobnih delavnic tudi v prihodnjem šolskem letu.  Kajti zabavno učenje je nekaj, kar vsi radi počnemo. Učenci na zabaven in privlačen način pridobijo obilo zanimivih in poučnih informacij.

Marina Koražija